Czym jest Krajowa Izba Biopaliw?

Portal poświęcony jest tematyce alternatywnych źródeł energii, w tym biopaliw płynnych. Naszym celem jest również promocja obszarów wiejskich związanych z przetwórstwem rzepaku. W portalu możecie Państwo znaleźć informacje o Krajowej Izbie Biopaliw, jak również zdobyć wiedzę na temat przetwórstwa rzepaku, technologii wytwarzania biopaliw czy inwestycji związanymi z alternatywnymi źródłami energii.

Czytaj więcej

Komentarze i opinie

W tej części portalu prezentujemy nasze opinie i stanowiska na najbardziej aktualne tematy poruszane w szeroko pojętych mediach, a które związane są z sektorem biopaliw.

Czytaj więcej

Print
PDF

Krajowa Izba Biopaliw w sprawie B7

There are no translations available.

2 marca br. Krajowa Izba Biopaliw wystosowała pismo do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska w związku z nie przyjęciem przez Rząd RP podczas posiedzenia Rady Ministrów w dniu 1 marca br. projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz niektórych innych ustaw.

Kształt przedłożonej Radzie Ministrów nowelizacji ustawy był przedmiotem wielokrotnych dyskusji i konsultacji prowadzonych przez Ministra Gospodarki, w których aktywnie brali udział przedstawiciele zarówno sektora wytwórczego biokomponentów i biopaliw ciekłych, jak i koncernów naftowych, na których spoczywa realizacja Narodowego Celu Wskaźnikowego (NCW). Celem nowelizacji jest umożliwienie, wzorem innych państw Unii Europejskiej, wprowadzenia na Polski rynek paliwa B7 - oleju napędowego z 7% udziałem bioestrów oraz E10 - benzyny z 10% zawartością bioetanolu co zdecydowanie ułatwiłoby realizację NCW.

Brak ustawowej możliwości wprowadzenia na rynek ww. paliw wymusza podaż na rynek przez producentów paliw niepopularnego wśród polskich kierowców – finalnych konsumentów samoistnego biopaliwa do silników diesla B100, co nie jest rozwiązaniem optymalnym dla każdej z zainteresowanych stron. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze uregulowanie tej kwestii na poziomie prawnym, co miało mieć miejsce, zgodnie z założeniami, już z początkiem bieżącego roku. Biorąc pod uwagę ogromne oczekiwania sektora paliwowego względem wprowadzenia w życie omawianego rozwiązania, decyzja Rady Ministrów będąca przyczynkiem niniejszego wystąpienia nasuwa podejrzenia co do jej zasadności.

Mając powyższe na uwadze, jak również zobowiązania Rządu polskiego względem realizacji celów polityki energetycznej Unii Europejskiej do roku 2020, Krajowa Izba Biopaliw zwróciła się do Premiera Donalda Tuska o jak najszybszą finalizację prac nad przedmiotowym aktem prawnym. Proponowany przez Ministerstwo Gospodarki projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz niektórych innych ustaw wychodzi naprzeciw oczekiwaniom całej branży paliwowej stanowiącej istotny element wpływający na generalną kondycję polskiej gospodarki. W opinii KIB praktyczna realizacja osiągniętego w tym zakresie konsensusu będzie dużym impulsem dla dalszego rozwoju sektora wytwórczego biokomponentów pozostającego w ścisłej korelacji z innymi gałęziami polskiej ekonomii, w szczególności rolnictwem i transportem.

reklama-baner-220x220

Zapraszamy do skorzystania z oferty reklamowej Krajowej Izby Biopaliw!
Zapoznaj się z cennikiem i złóż zamówienie poprzez formularz

PROMOCJE I UPUSTY!!!


 

Partnerzy

epure ebb
gospodarz KulturaWsi
kzprirb__nowe pspo

CzystaEnergia

pib
ksow lir
ogrzewnictwo ocenagospodarstwa

Biotechnologia

REFLEX_logo300
inig pimot

exposilesia


Szybki kontakt

STOWARZYSZENIE KRAJOWA IZBA BIOPALIW
ul. Grzybowska 2 lok. 49
00-131 Warszawa
Tel./fax.: +48 22 436 06 11
E-mail

 

 

rzetalna_firma