Czym jest Krajowa Izba Biopaliw?

Portal poświęcony jest tematyce alternatywnych źródeł energii, w tym biopaliw płynnych. Naszym celem jest również promocja obszarów wiejskich związanych z przetwórstwem rzepaku. W portalu możecie Państwo znaleźć informacje o Krajowej Izbie Biopaliw, jak również zdobyć wiedzę na temat przetwórstwa rzepaku, technologii wytwarzania biopaliw czy inwestycji związanymi z alternatywnymi źródłami energii.

Czytaj więcej

Komentarze i opinie

W tej części portalu prezentujemy nasze opinie i stanowiska na najbardziej aktualne tematy poruszane w szeroko pojętych mediach, a które związane są z sektorem biopaliw.

Czytaj więcej

Print
PDF

Połowa produkowanej na świecie żywności trafia do śmieci!

There are no translations available.

traktor

Jednym z głównych zarzutów stawianych pod adresem biopaliw jest powodowanie wzrostu cen żywności, a w konsekwencji tego głodu w najbiedniejszych regionach świata. Zważywszy na faktyczny poziom wykorzystania surowców rolnych do produkcji biopaliw teoria ta jest jednak co najmniej dyskusyjna. W 2012 roku w Europie do wytwarzania biopaliw wykorzystano zaledwie 2,5% produkcji zbóż, z czego ok. 1/3 trafiła z powrotem do sektora spożywczego w postaci cennych pasz białkowych dla zwierząt gospodarskich. Gdzie zatem należy szukać przyczyn głodu? Przede wszystkim w marnotrawstwie. Jak oceniają eksperci, 50% całej żywności wytwarzanej na świecie trafia do śmieci.

10 stycznia br. brytyjska organizacja Institution of Mechanical Engineers opublikowała swój raport „Global food. Waste not, want not” poświęcony analizie skali marnotrawienia żywności oraz możliwości ograniczania tego zjawiska. Autorzy w publikacji wskazują, że corocznie ludzkość wyrzuca do kosza między 30 a 50% żywności, którą zdoła wytworzyć. Tylko w Wielkiej Brytanii 30% warzyw nie jest w ogóle zbierane z pól ze względu na nie trzymanie standardów wyglądu, a ponad połowa zakupionej żywności w Europie i Stanach Zjednoczonych jest po prostu wyrzucana. Co więcej marnowanie żywności sprzęga się z marnowaniem wody, której 550 mld m3 wykorzystywanej jest w uprawach, które nigdy nie trafią na stoły.

“Skala zjawiska wyrzucania oraz strat w żywności na całym świecie jest oszałamiająca. Żywność ta mogłaby być zostać wykorzystana w celu zaspokojenia głodu tam, gdzie dziś występuje. To również nieuzasadnione marnowanie gruntów, wody i surowców energetycznych, które są wykorzystywane w procesie produkcji” – komentuje dr Tim Fox z wydziału ds. energii i środowiska Institution of Mechanical Engineers.

“Powody tej sytuacji rozciągają się od słabej mechanizacji i nieefektywnych praktyk w produkcji rolnej, przez nieodpowiedni transport i magazynowanie surowców rolnych po politykę supermarketów wymagających od dostawców niemal kosmetycznego wyglądu żywności i zachęcających konsumentów różnymi narzędziami do kupowania ponad potrzeby” – dodał.

Przykładowo, w krajach Azji południowo-wschodniej straty w ryżu osiągają od 37 do aż 80% całej produkcji. W samych Indiach marnuje się co roku ok. 21 mln ton pszenicy ze względu na nieodpowiednie magazynowanie i dystrybucję ziarna.

pdf-icon  Raport „Global food. Waste not, want not”

reklama-baner-220x220

Zapraszamy do skorzystania z oferty reklamowej Krajowej Izby Biopaliw!
Zapoznaj się z cennikiem i złóż zamówienie poprzez formularz

PROMOCJE I UPUSTY!!!


 

Partnerzy

epure ebb
gospodarz KulturaWsi
kzprirb__nowe pspo

CzystaEnergia

pib
ksow lir
ogrzewnictwo ocenagospodarstwa

Biotechnologia

REFLEX_logo300
inig pimot

exposilesia


Szybki kontakt

STOWARZYSZENIE KRAJOWA IZBA BIOPALIW
ul. Grzybowska 2 lok. 49
00-131 Warszawa
Tel./fax.: +48 22 436 06 11
E-mail

 

 

rzetalna_firma