Czym jest Krajowa Izba Biopaliw?

Portal poświęcony jest tematyce alternatywnych źródeł energii, w tym biopaliw płynnych. Naszym celem jest również promocja obszarów wiejskich związanych z przetwórstwem rzepaku. W portalu możecie Państwo znaleźć informacje o Krajowej Izbie Biopaliw, jak również zdobyć wiedzę na temat przetwórstwa rzepaku, technologii wytwarzania biopaliw czy inwestycji związanymi z alternatywnymi źródłami energii.

Czytaj więcej

Komentarze i opinie

W tej części portalu prezentujemy nasze opinie i stanowiska na najbardziej aktualne tematy poruszane w szeroko pojętych mediach, a które związane są z sektorem biopaliw.

Czytaj więcej

Print
PDF
09
Jan

Surowce w produkcji biodiesla na świecie i w Unii Europejskiej

There are no translations available.

biodiesel

Według OilWorld w 2013 roku na świecie podstawowymi surowcami do produkcji biodiesla były olej palmowy, którego zużyto 7,15 mln ton (27% udział) oraz olej sojowy ze zużyciem na poziomie 7,24 mln ton (28% udział). Udział oleju rzepakowego w globalnej produkcji biodiesla był na poziomie 6,1 mln ton (23%), a w jego wykorzystaniu liderem były kraje Unii Europejskiej, na które przypadało około 5,5 mln ton tego oleju, wobec 1,85 mln ton oleju palmowego – informuje FAMMU/FAPA.

W poprzednim roku wobec roku 2012 nieznacznie spadło zużycie oleju rzepakowego do biodiesla na świecie (-2,1%) oraz w UE (-1,4%). Należy również odnotować wzrost stosowania oleju posmażalniczego (UCO z ang. used cooking oil), zarówno w samej Unii Europejskiej jak i globalnie. W ciągu ostatnich 4 lat jego światowe zużycie wzrosło z 1,7 mln ton do 2,2 mln ton (+28%), natomiast w krajach UE podwoiło się do około 1,2 mln ton (+15% w stosunku do 2012 roku). Podobnie światowe zastosowanie tłuszczy zwierzęcych (około 8% udział) do wytwarzania biodiesla podwoiło się w perspektywie lat 2009-2013 z około 1 mln ton do blisko 2 mln ton w 2013 roku.

Ponad wyżej wymienione surowce nieznaczny udział w światowej produkcji biodiesla miały oleje słonecznikowy (170 tys. ton) i kokosowy (160 tys. ton). Co ciekawe, w 2013 roku oleje zaklasyfikowane jako pozostałe zanotowały istotny, bo aż o prawie 53% wzrost wykorzystania na cele produkcyjne biodiesla (z 740 tys. ton w 2012 roku na 1,13 mln ton).

Z perspektywy Polski niekwestionowanym liderem surowcowym na potrzeby wytwórcze estrów metylowych jest olej rzepakowy, którego udział w 2012 roku, zgodnie z danymi Agencji Rynku Rolnego, wyniósł ponad 91%.

źródło: FAMMU/FAPA za OilWorld, Agencja Rynku Rolnego

reklama-baner-220x220

Zapraszamy do skorzystania z oferty reklamowej Krajowej Izby Biopaliw!
Zapoznaj się z cennikiem i złóż zamówienie poprzez formularz

PROMOCJE I UPUSTY!!!


 

Partnerzy

epure ebb
gospodarz KulturaWsi
kzprirb__nowe pspo

CzystaEnergia

pib
ksow lir
ogrzewnictwo ocenagospodarstwa

Biotechnologia

REFLEX_logo300
inig pimot

exposilesia


Szybki kontakt

STOWARZYSZENIE KRAJOWA IZBA BIOPALIW
ul. Grzybowska 2 lok. 49
00-131 Warszawa
Tel./fax.: +48 22 436 06 11
E-mail

 

 

rzetalna_firma