Czym jest Krajowa Izba Biopaliw?

Portal poświęcony jest tematyce alternatywnych źródeł energii, w tym biopaliw płynnych. Naszym celem jest również promocja obszarów wiejskich związanych z przetwórstwem rzepaku. W portalu możecie Państwo znaleźć informacje o Krajowej Izbie Biopaliw, jak również zdobyć wiedzę na temat przetwórstwa rzepaku, technologii wytwarzania biopaliw czy inwestycji związanymi z alternatywnymi źródłami energii.

Czytaj więcej

Komentarze i opinie

W tej części portalu prezentujemy nasze opinie i stanowiska na najbardziej aktualne tematy poruszane w szeroko pojętych mediach, a które związane są z sektorem biopaliw.

Czytaj więcej

Drukuj
PDF
22
Sty

KE zaproponowała 40% redukcji CO2 do 2030 roku

co2

Komisja Europejska zaproponowała w środę 40% cel redukcji emisji CO2 w ramach projektu polityki energetycznej i klimatycznej UE do 2030 roku. KE zaproponowała też europejski cel udziału energii ze źródeł odnawialnych na poziomie 27% - podała Polska Agencja Prasowa.

"Działania na rzecz ochrony klimatu są kluczowe dla przyszłości naszej planety, podczas gdy rzeczywista europejska polityka energetyczna jest kluczowa dla naszej konkurencyjności (...) Ambitny 40% cel redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku jest najbardziej efektywnym kosztowo krokiem milowym na naszej ścieżce do niskowęglowej gospodarki, a 27% cel dla energii odnawialnej jest ważnym sygnałem dającym pewność inwestorom, pobudzającym „zielone” miejsca pracy i wspierającym nasze bezpieczeństwo dostaw energii" - oświadczył cytowany w informacji prasowej Przewodniczący KE Jose Barroso.

Europejski cel dotyczący energii odnawialnej nie będzie rozbijany na cele dla poszczególnych państw, ale miałby dotyczyć Unii Europejskiej jako całości. "Cel ten nie będzie przekładany na krajowe cele za pomocą legislacji UE, dlatego zostawi krajom elastyczność w zakresie transformacji ich systemu energetycznego w sposób dostosowany do ich krajowych preferencji i sytuacji" - przekonuje KE.

W ramach polityki klimatycznej i energetycznej do 2030 r. KE proponuje, by kraje członkowskie przygotowywały narodowe plany na rzecz konkurencyjnej, bezpiecznej i zrównoważonej energii.

Komisja zaapelowała jednocześnie do Parlamentu Europejskiego i krajów UE, by przyjęły jej propozycje do końca 2014 r. tak, by UE mogła zadeklarować 40% redukcję emisji CO2 do 2030 roku na początku 2015 r. przed międzynarodowymi negocjacjami w/s globalnej umowy klimatycznej.

Wraz z nowymi celami klimatycznymi i energetycznymi KE zaproponowała zmiany w unijnym systemie handlu emisjami (ETS), w którym ceny pozwoleń do emisji CO2 odnotowywały ostatnio rekordowo niskie ceny. Komisja proponuje utworzenie "rezerwy stabilizacyjnej" pozwoleń od 2021 roku oraz zwiększenie corocznej redukcji liczby pozwoleń na emisję z 1,74 proc. do 2,2 proc. po roku 2020. Ponadto KE wskazuje, że sektory znajdujące się poza ETS (m.in. transport) powinny zredukować emisje o 30 proc. poniżej poziomu z 2005 r. i że wysiłek ten powinien "być podzielony równo" między krajami UE.

W obowiązującym do 2020 r. pakiecie założono trzy cele: redukcji emisji gazó cieplarnianych o 20%, zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych (OZE) do 20% i zwiększenia efektywności energetycznej o 20%. Dwa pierwsze cele są prawnie wiążące.

źródło: PAP

reklama-baner-220x220

Zapraszamy do skorzystania z oferty reklamowej Krajowej Izby Biopaliw!
Zapoznaj się z cennikiem i złóż zamówienie poprzez formularz

PROMOCJE I UPUSTY!!!


 

Partnerzy

epure ebb
gospodarz KulturaWsi
kzprirb__nowe pspo

CzystaEnergia

pib
ksow lir
ogrzewnictwo ocenagospodarstwa

Biotechnologia

REFLEX_logo300
inig pimot

exposilesia


Szybki kontakt

STOWARZYSZENIE KRAJOWA IZBA BIOPALIW
ul. Grzybowska 2 lok. 49
00-131 Warszawa
Tel./fax.: +48 22 436 06 11
E-mail

 

 

rzetalna_firma